Workshop - Alternatív családmodellek – a szexuális orientáció és nemi identitás kérdései a terápiás térben | Háttér Társaság

Workshop - Alternatív családmodellek – a szexuális orientáció és nemi identitás kérdései a terápiás térben

Dátum: 
2012. december 5., szerda - 10:00 - 2012. december 6., csütörtök - 15:45
Programtípus: 
beszélgetés, előadás

Workshop - Alternatív családmodellek – a szexuális orientáció és nemi identitás kérdései a terápiás térben
A workshopra való való jelentkezés IDE KATTINTVA érhető el.

A workshop bevezetést nyújt az LMBTQ (leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, queer) pszichológiába, elsősorban a meleg párok és azonos nemű szülők által alkotott családok speciális kérdéseibe. Meghívott szakértők (Dr. Borgos Anna, Sándor Bea, Béres-Deák Rita) segítségével rálátást ad az úgynevezett „szivárványcsaládok” hazai helyzetére, a gyermekvállalás sok vitát kiváltó témakörére, valamint bemutatja a különböző pár- és családterápiás intervenciós lehetőségeket, illetve az LMBTQ kliensekre specializálódott, affirmatív terápiás eljárást és annak módszereit.
A workshopot vezetik: Faix-Prukner Csilla és Rózsa Krisztián, a Háttér Társaság a Melegekért lelkisegély szolgálat telefonos operátorainak kiképzői, a Szivárványcsaládokért Alapítvány létrehozói, a Gyermekvállalás melegként műhelysorozat szervezői. Speciális, LMBTQ affirmatív (támogató) tanácsadással foglalkoznak, képzésben lévő családterapeuta jelöltek.

Program:
1. Faix-Prukner Csilla: LMBTQ pszichológia és hazai körkép a mentális egészség szempontjából. A bevezető előadás az LMBTQ életút során felmerülő hangsúlyos témákat mutatja be, bevezetést ad a fontosabb fogalmakba, valamint közösen térképezzük fel a terapeuta lehetséges attitűdjeit, beépített sztereotípiáit. Betekintést nyújt a hazai közösség mentálhigiénés helyzetébe is.

2. Panelbeszélgetés
Dr. Borgos Anna: A szivárványcsaládokkal kapcsolatos nemzetközi kutatások
Az azonos nemű szülőkre és gyermekeikre irányuló pszichológiai kutatások eredményeinek és kritikáinak bemutatása, utalva a Magyarországon tapasztalható dilemmák és ellenállások tanulságaira is.
Sándor Bea: Az azonos nemű szülők és gyermekeik jogi helyzete Magyarországon
A gyermekvállalás és a közös gyermeknevelés jogi háttere, a diszkrimináció hatásai. Elsősorban a magyarországi jogi szabályozást mutatja be, de röviden beszámol a nemzetközi tendenciákról is.

Béres-Deák Rita: Az eredeti család és az azonos nemű párok gyermekvállalása.
Kutatási beszámoló. Előadásában elsősorban azt vizsgálja, hogyan viszonyulnak az LMBQ emberek szülei gyermekük tervezett vagy valós gyermekvállalásához, illetve milyen módon értelmezik át a családról alkotott képüket ennek hatására. Néhány nemzetközi tapasztalaton felül saját, Magyarországon végzett antropológiai kutatásának eredményeit is bemutatja.

Faix-Prukner Csilla, Rózsa Krisztián: A Gyermekvállalás melegként műhelysorozat tapasztalatai. Az egy éven keresztül havonta jelentkező műhelysorozat során az LMBTQ gyermekvállalás hazai lehetőségeit térképeztük fel meghívott szülők élménybeszámolói alapján. Az itt összegyűjtött tapasztalatok tükrében bemutatjuk az egyes gyermekvállalási módokat (anonim donorság, béranyaság, társszülőség, örökbefogadás, transzszexuálisok gyermekvállalása), azok - leginkább pszichés vonatkozású - jellemzőit és nehézségeit.

3. Rózsa Krisztián: Az affirmatív tanácsadás módszeréről. A mentálhigiénés módszerek közül az elmúlt néhány évtized során kiemelkedett affirmatív (támogató) terápia. Célja, hogy az LMBTQ közösség tagjaihoz tartozók számára nyújtson biztonságos, terápiás igényeikhez leginkább alkalmazkodó módszert. Az előadásban bemutatjuk a terápiás folyamat által speciálisan érintett területetek (heteronormativitás, internalizált homofóbia, szégyen, coming out) intervenciós lehetőségeit, az általános pszichoterápiás módszerektől eltérő eszközöket, valamint a terapeuta attitüdjével és felkészültségével kapcsolatos sajátos igényeket.

4. Faix-Prukner Csilla: LMBTQ párok és családok a családterápiában, esetismertetéssel. Összefoglalás arról, hogy az egyes pár- és családterápiás irányzatok hogyan viszonyulnak a homoszexualitás témájához. Kérdések, melyek hangsúlyosak lehetnek az azonos nemű párokkal, családokkal folytatott munkában. Esetismertetés: egy azonos nemű pár kommunikációs buktatói, coming out és gyermekvállalás.

A workshopra való való jelentkezés IDE KATTINTVA érhető el.
Rendezvény jellege: workshop
Előadók: Faix-Prukner Csilla, Szivárványcsaládokért Alapítvány
Rózsa Krisztián, Szivárványcsaládokért Alapítvány
Sándor Bea, Inter Alia Alapítvány
Dr. Borgos Anna, pszichológus
Béres-Deák Rita, antropológus
Időpont: 2012. december 5. 10:00 - 16:00
Helyszín: 1081 Budapest, II. János Pál pápa (volt Köztársaság) tér 6. II. emelet lifttől rögtön jobbra Analitikusok feliratú kapucsengő: 50-es
Részvételi díj: 4000 Ft

Helyszín
Cím: 

1081 Budapest, II. János Pál pápa (volt Köztársaság) tér 6. II. emelet

1081 Budapest, II. János Pál pápa (volt Köztársaság) tér 6. II. emelet lifttől rögtön jobbra Analitikusok feliratú kapucsengő: 50-es

Témák