Sajtóközlemények | Háttér Társaság

Sajtóközlemények

Megerősített civil-állami együttműködés a gyűlölet-bűncselekmények leküzdésére

A Háttér Társaság több állami szervvel, köztük a rendőrséggel, a Magyarországon élő nemzetiségek jogainak védelmét ellátó biztoshelyettessel és az Áldozatsegítő Központokkal működik együtt azért, hogy a gyűlölet-bűncselekmények áldozatainak nyújtott támogatásban ezentúl megjelenjen az áldozatközpontú és interszekcionális megközelítés is.  

Érzékeny tartalom: újabb megbélyegző kormányzati lépés

A kormány ismét úgy módosítaná a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendeletet, hogy az újabb támadást jelent a szexuális és nemi kisebbségek emberi jogai ellen. Ez ugyanaz a rendelet, amely alapján a „homoszexualitást, születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést és a nem megváltoztatását megjelenítő és népszerűsítő terméket” csak a többi terméktől elkülönítve, illetve lefóliázva lehet csak árusítani, és akkor is csak iskoláktól távol. Közös sajtóközleményt adtunk ki az Amnesty International Magyarországgal.

Ismét arra kérünk, hogy töltsd ki az EMIS-t, az európai férfiak, akik férfiakkal szexelnek internetes kérdőívet

Az EMIS (European MSM Internet Survey), 2010-hez és 2017-hez hasonlóan ismét egy több országra kiterjedő, több nyelven zajló, anonim online felmérés meleg, biszexuális és más férfiakhoz vonzódó vagy velük szexuális kapcsolatot létesítő (men who have sex with men; MSM) cisz- vagy transz férfiak körében. Töltsd ki te is!

A transznemű emberek jogai emberi jogok - Budapest Pride 2023 / Fotó: Zákány Gergely

Tizenharmadik alkalommal adta ki éves jelentését a leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű és interszex szervezeteket tömörítő ernyőszervezet, az ILGA-Europe. A Magyarországról szóló fejezet kiemeli a propagandatörvény végrehajtása során kiszabott büntetéseket, a nem jogi elismerése kapcsán tett lépéseket, és az egyre inkább terjedő LMBTQI-ellenes politikai felszólalásokat.

Tizenkettedik alkalommal kerül megrendezésre Magyarországon az LMBT Történeti Hónap

Idén márciusban immár tizenkettedik alkalommal kerül megrendezésre az LMBT Történeti Hónap Magyarországon, melynek keretében 40 különféle program várja az érdeklődőket szerte az országban, nemcsak a fővárosban, hanem Debrecenben, Pécsen és Szegeden is.

Ma 200 éve született Kertbeny Károly, az első magyar melegjogi aktivista

200 éve, 1824. február 28-án született Kertbeny Károly bibliográfus, újságíró, a „homoszexuális” és a „heteroszexuális” kifejezések megalkotója, az első magyar, aki nyilvánosan kiállt a homoszexualitás büntetőjogi üldözése ellen. 

Közös nyilatkozat a gyermek legfőbb érdekéről a KEH 2787/6/2023. számú elnöki kegyelmi határozattal összefüggésben

A Gyermekjogi Civil Koalíció közös nyilatkozata, amelyet a Háttér Társaság mint tagszervezet aláírt, és most változatlanul tesszük közzé a honlapunkon. 

Sokezer gyermek életét könnyítette meg a NAV: a nevelt gyermekek is illetékmentesen örökölnek

Közel egy évtizede meglévő jogbizonytalanság végére tett pontot a NAV, amikor a Háttér Társaság kérésére kiadott állásfoglalásban rögzítette: az élettárs gyermeke is illetékmentesen örököl 20 millió Ft-ig. 

Lassú magyar nyitás az LMBTQI közösség elfogadása felé: Eurobarométer 2023

A 2019-es adatokkal összehasonlítva az LMBTQI közösség elfogadása Magyarországon óvatos növekedésnek indult. Egyre többen tudják, hogy az LMBTQI emberek kirekesztéssel szembesülnek, és ezzel arányosan nőtt azok száma, akik az élet különböző területein kényelmesen éreznék magukat egy, a közösséghez tartozó ember társaságában. Azt is több magyar támogatja, hogy a fiatalok információt szerezzenek a többségitől eltérő identitásokról. 

A kormányzati homo- és transzfóbia miatt kevés LMBTQI fiatal számíthat a családjára, tanáraira

Az egészséges fejlődéshez az LMBTQI fiataloknak pozitív példaképekre és pontos információkra van szükségük az LMBTQI témákról, amelyek a magyar állami iskolai és gyermekvédelmi rendszerben alig állnak rendelkezésr

Témák