Újabb emberi jogi díj melegaktivistának | Háttér Társaság

Újabb emberi jogi díj melegaktivistának

Kasha Jacqueline Nabagesera Az ugandai ugandai melegaktivistának ítélték oda a 2013-as Nürnbergi Nemzetközi Emberi Jogi Díjat; a zsűri indoklása hangsúlyozza, hogy a 32 éves meleg nő az életét kockáztatva küzd a homoszexuálisok kriminalizálása, a homofób gyűlölethadjárat ellen a fekete-afrikai országban. Meleg polgárjogi harcosokat csak a legutóbbi időkben kezdik elismerni díjakkal a világban, sokáig még az Amnesty International sem merte felvállalni a melegek elemi jogainak védelmét.

Az általa alapított szervezet, a Freedom and Roam Uganda (FARUG) élén Nabagesera tántoríthatatlanul küzd a szexuális kisebbségek jogaiért, amiért hazájában üldöztetésnek van kitéve. A melegek és leszbikusok Ugandában a gyűlölet és az erőszak légkörének vannak kitéve, amely a társadalom minden rétegét áthajta. A hétköznapok puszta megélése is hatalmas kihívás a számukra. Kasha Jacqueline Nabagesera ebben a környezet folytat életfontosságú, a személye számára azonban életveszélyes küzdelmet az előítéletek ellen, a homoszexualitás dekriminalizásáért és több toleranciáért - hangoztatja indoklásában a német emberi jogi díj bírálóbizottsága.

Nabagesera szűntelen támadásoknak van kitéve azóta, hogy 2007-ben a nairobi Szociális Világfórumon (WSF) szót emelt a nem heteroszexuális emberek elemi jogaiért. Az üldöztetések csúcspontja 2010-ben következett be, amikor a Rolling Stone című kampalai bulvárlap közzétette "felakasztandó" homoszexuálisok listáját. Nabagesera és két társa eredményes bírósági pert indított az újság ellen, a per megnyerése után azonban nem sokkal egy harcostársát, David Katót meggyilkolták. Azóta az aktivistanő lakóhelyét és személyazonosságát állandóan változtatva folytatja küzdelmét.

A veszedelmek ellenére a jogi végzettségű Kasha Jacqueline Nabagesera újra és újra fellép nemzetközi fórumokon és elítéli, hogy hazája lábbal tiporja az általa is aláírt nemzetközi egyezményeket. Ennél is nagyobb bátorság kellett ahhoz, hogy szerepeljen az ugandai köztévében és az egyik első bevallott melegként nyilvánítson véleményt a melegek jogainak témájában. Azóta számos rádióműsorban is hozzászólt a vitához, és közleményeket ad ki a meleg közösség nevében.

Az 1995-ben, hatvan évvel a náci faji törvények elfogadása és ötven évvel a második világháború befejezése után alapított emberi jogi díjjal Nürnberg városa az emberi jogok hajdani állami szintű lábbal tiprására kívánt válaszolni és azt szimbolizálni, hogy "Nürnbergből soha többé indulhat ki másféle jelzés, mint a békéé, a megbékélésé, a megertésé és az emberi jogok tiszteletben tartásáé". A 15 ezer euróval jutalmazott díjat kétévente ítélik oda olyan magánszemélyeknek, illetve csoportoknak, akik/amelyek példamutató módon és nagy személyes kockázatot vállalva lépnek fel az emberi jogokért.

A díj célja segíteni az emberi jogok védelmezőit és másokat is arra bátorítani, hogy vállaljanak elkötelezettséget az emberi jogok védelme mellett.

Az ugandai melegaktivista rettenthetetlen küzdelmét tavaly a rangos Martin Ennals ember jogi díjjal ismerték el.

Hatter.hu

Témák