Népszavazást tartanak Szlovéniában a meleg párok örökbefogadási jogáról | Háttér Társaság

Népszavazást tartanak Szlovéniában a meleg párok örökbefogadási jogáról

A ljubljanai parlament kérése ellenére a alkotmánybíróság engedélyezte kedden, hogy népszavazást tartsanak Szlovéniában az új családjogi törvényről, amely részlegesen azonos nemű pároknak is megadja az örökbefogadás jogát. A népszavazás miatt késedelmet szenved az egész családjogi kódex hatályba lépése.

A balközép kormány eredetileg teljes mértékben egyenjogúsítani akarta az azonos nemű párokat az új családjogi törvényben, ám a lehetőség, hogy meleg párok is korlátozás nélkül fogadhassanak örökbe gyermeket, kiverte a biztosítékot a konzervatív párok körében, amelyek hatalmas patáliát csaptak a törvénymódosítás miatt.

A heves tiltakozásra tekintettel a kormány végül egy olyan kompromisszumos javaslatot terjesztett be, amely csak egymás biológiai gyermekének adoptálását engedélyezi az azonos nemű pároknak, idegen gyermekekét nem. Klerikális köröknek azonban ez is túl sok volt, és a katolikus egyház biztatására vallási civil szervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek annak érdekében, hogy írjanak ki népszavazást a családjogi törvényről. A referendum kiírásához szükséges 40 ezer aláírásból már az ünnepek előtt összegyűlt 27 700, és a kezdeményezők az új évben folytatni akarják a gyűjtést.

A népszavazási kezdeményezést 5:4 arányban szavazták meg az alkotmánybírák, ami jelzi, hogy az erősen vitatható döntésben maga a testület is megosztott volt. A bíróság nem foglalkozott azzal, hogy mi történik akkor, ha a népszavazás nyomán, a törvény elvetésével alkotmányellenes helyzet áll elő.

A családjogi kódex fölött bábáskodó Ivan Svetlik munka-, család- és szociálisügyi miniszter nem is rejtette véka alá csalódottságát, és nehezményezte, hogy a törvényesség legfőbb őre alapvető alkotmányos jogokat tesz népszavazás tárgyává. Svetlik aggodalmát fejezte ki, hogy Szlovénia „az egyház által elrendelt kulturális blokád alá kerülhet”.

A Mitja Blazic vezette szlovén melegszervezet szerint a népszavazás kezdeményezői által vallott családfogalom kirekeszti a szlovén családok több mint felét, hiszen az országban már a gyermekek 53 százaléka házasságon kívül születik, a családok egynegyede egyszülős.

A munka-, család- és szociálisügyi minisztérium által 2009-ben beterjesztett új családjogi törvény az 1976-os kódexet váltja fel, modernizálja. Beterjesztését régóta várták és széles körben üdvözölték is, mert például betiltotta a gyermekek testi fenyítését és bevezette a gyermekjogi ombudsman intézményét. A tervezet teljes mértékben egyenjogúsította volna a különnemű és az azonos nemű párokat, az utóbbiaknak is engedélyezve a korlátlan örökbefogadást. Ez azonban kiverte a biztosítékot a katolikus egyház támogatását élvező konzervatív „családvédelmi” szervezetek körében, és a melegek általi örökbefogadás kérdése gyakorlatilag háttérbe szorított minden más témát.

Végtelenbe nyúló viták után a kormány végül úgy módosította a jogszabályt, hogy az csak az egymás vér szerinti gyermekének adoptálását engedélyezné a homoszexuális párok számára. Ezt a változatot a nemzetgyűlés is megszavazta 2011. júniusban, a szellem azonban már kiszabadult a palackból, a jobboldal felháborodását nem lehetett leszerelni.

A parlamenti pártok többsége jelezte, hogy részt akar venni a népszavazási kampányban. Noha a családjogi törvényt leginkább támogató két párt a közelmúltban tartott választásokon kiesett a parlamentből, sőt az ellenzők új szövetségest nyertek a nacionalista Új Szlovénia (NSi) párt színeiben, a legnagyobb parlamenti párt, a Pozitív Szlovénia, valamint a harmadik és a negyedik legnagyobb párt támogatja a kódex jelenlegi formáját. A Nyugdíjasok Pártja is pártolja, de valószínűleg nem kampányol aktívan az érdekében.

Hatter.hu

Témák