Népszavazáson akarják megbuktatni a meleg párokat egyenjogúsító új szlovén családjogi törvényt | Háttér Társaság

Népszavazáson akarják megbuktatni a meleg párokat egyenjogúsító új szlovén családjogi törvényt

Egy konzervatív állampolgári kezdeményezés a katolikus egyház biztatására népszavazáson akarja megbuktatni Szlovéniában a leköszönő balközép kormány által elfogadott új családjogi törvényt, amely majdnem százszázalékosan egyenjogúsítaná a bejegyzett meleg párokat a heteroszexuális házaspárokkal. A Civil Kezdeményezés a Családért és a Gyermekek Jogaiért nevű csoport pénteken indítványozta a parlamentben a népszavazás kiírását és mellékelték az ehhez szükséges 40 ezer aláírást is. A referendumot várhatóan márciusban tartják, felmérések szerint a közvélemény többsége támogatja az új törvénykönyvet.

"Az anyaság és az apaság jelentősége a szlovén jogalkotásban immár az állampolgárok kezében van" - jelentette ki Alea Primc, a civil kezdeményezés vezetője, aki szerint a családjogi törvény "nem tiszteli az anyákat és apákat, ezért el kell utasítani". Az aláírásgyűjtők szerint egy gyermek fejlődéséhez a legjobb "egy jó anya és egy jó apa". A kezdeményezők szemében vörös posztó, hogy a családjogi törvény engedélyezi az azonos nemű élettársak számára partnerük vér szerinti gyermekének örökbefogadását.

Ivan Svetlik leköszönő munka-, család- és szociálisügyi miniszter, a modernizált családjogi törvény atyja szerint a törvénykönyv ellenzői arra használják fel a népszavazást, hogy megtagadják egyes gyerekektől a "biztonságos, gondtalan és motiváló gyermekkort". A miniszter sajnálatát fejezte ki, hogy az alkotmánybíróság a népszavazás engedélyezésével elmulasztotta az alapvető alkotmányos jogok védelmét, és szerinte most a népen a sor, hogy megvédje ezeket a jogokat. "Felszólítjuk az állampolgárokat, hogy ne engedjék elvenni maguktól a család és magánélet szabad megválasztásának jogát és szavazzanak az új törvénykönyvre" - mondta.

Ernest Petrič, az alkotmánybíróság elnöke azzal a furcsa érveléssel védte a vitatott döntést, hogy a testület a népszavazás engedélyezésével nem foglalt állást a szóban forgó törvénykönyv tartalmát illetően; csak azért engedélyezte a referendumot, mert az új családkódex elutasítása, a régi hatályban maradása esetén sem alakulna ki alkotmányellenes helyzet.

A miniszter szerint az új családjogi kódex elvetésével az ellenzők lebecsülik az egyszülős családokat, a házasság kereten kívül élő családokat, a gondozószülői rendszert és a szivárványcsaládokat, ami a szlovén lakosság felét rekeszti ki. A népszavazás kezdeményezői merő előítéletességből félelemkeltést folytatnak, intoleranciát szítanak a homoszexuálisok irányában, miközben az egyház távlatosabb célokat követ az ügyben - mutatott rá.

Az aláírásgyűjtési kampányban az ellenzék azzal vádolta a kormányt, hogy nem támogatja azokat a civil szervezeteket, amelyek a házasságra és a családi életre készítik fel a fiatalokat, holott - mutatott rá Svetlik - országszerte 31 családközpontot finanszíroznak közpénzekből. A miniszter merő ostobaságnak nevezte azt a vádat is, hogy meg akarták változtatni az iskolai tananyagot is, azt akarták tanítani a gyerekeknek, hogy a férfiak és a nők nem léteznek biológiai kategóriaként, és a gyerekeknek meg kell választaniuk a nemüket, majd ahhoz igazítani szexuális irányultságukat.

Az új törvénykönyv legtöbb módosítását a konzervatívok sem ellenzik, csak a meleg párok jogait bővítő passzusok miatt vonták ki a kardot az egyház biztatására. A homofób civil polgári kezdeményezésére válaszul számos parlamenti és parlamenten kívüli párt, civil szervezet és intézmény összefogott az új családjogi törvény védelmére "Mozgalom a Családjogért" néven.

A legfrissebb felmérések szerint a közvélemény többsége támogatja az új családjogi törvényt. A családügyi minisztérium becslése szerint Szlovéniában mintegy 100 gyermek élhet szivárványcsaládokban, vagyis megfosztva olyan jogoktól, amelyek a hagyományos családban nevelkedő gyermekeket megilletnek.

Hatter.hu

Témák