Lázongások Albániában az első nyilvános előbújás után | Háttér Társaság

Lázongások Albániában az első nyilvános előbújás után

Heves tüntetések törtek ki Lezha észak-albániai kisvárosban, miután a Tirana és Shkodra között félúton fekvő, 30 ezer lakosú település egyik lakója nyilvánosan felvállalta homoszexualitását az albán Big Brother valóságshow-ban. A támadások célpontjává vált, lakhelyéről elüldözött családot külföldi nagykövetek védelmezik.

A lezhai Klodian Çela a 3. Big Brother-villa lakójaként, az édesanyjához írt nyílt levélben fedte fel homoszexualitását - az első közismert albánként -, és kért megértést tőle és mindenki mástól a Top Channel tévében.

Megértés helyett azonban értetlenségbe ütközött, elsősorban szülővárosában: albán sajtójelentések szerint március 11-től kezdve napokon át százak tüntettek a kisvárosban, követelve Klodi önkéntes távozását a BB-villából, és hangoztatva, hogy "Lezha mentes a homoszexuálisoktól".

A tüntetők szerint Klodi bemocskolta városuk hírnevét, szégyent hozott Lezhára, és ők "kötelességüknek érzik, hogy megvédjék városuk becsületét és hagyományait". Azzal fenyegetőztek, hogy Tiranába is elmennek tüntetni, ha nem távolítják el Klodit a valóságshow-ból.

A szűnni nem akaró zaklatások miatt a fiát támogató édesanya kénytelen volt elköltözni a városból.

A lezhai tüntetők nagy csalódására azonban a tv-nézők mégsem a melegségét vállaló fiatalembert, hanem egy, a homoszexuálisok lefejezésével fenyegetőző homofóbot szavaztak ki a BB-villából március 20-án.

A Big Brother-beli előbújás óta azonban egész Albánia a homoszexualitásról vitatkozik lázasan. Vezetői lapok kommentárjai szerint a történtek a "szellemileg és kulturálisan elmaradott" albán társadalom mélységes tudatlanságát, brutalitását és civilizálatlanságát hozták a felszínre.

A fellángolt vitába külföldi nagykövetek is beleszóltak, főleg John L. Withers amerikai nagykövet exponálja magát az ügyben. Withers holland kollégájával, Van den Doollal a Top Chanel műsorában védelmébe vette Klodit és édesanyját, nagypénteken, április 2-án pedig személyesen utazott német kollégájával, Bernd Bornhardttal a kisvárosba, hogy kioktassa annak lázongó lakóit az emberi jogokról.

Egy kerekasztal-konferencián, amelyet a lezhëi fiataloknak és hatóságoknak rendeztek, a nagykövet méltatta a Çela-család hatalmas bátorságát és az albánok fejébe véste: ha elvárják például a görögországi albán kisebbség védelmét, akkor nekik is tiszteletben kell tartaniuk saját kisebbségeiket.

Withers hangoztatta, hogy Klodi édesanyjának minden "törvényes és erkölcsi joga" megvan ahhoz, hogy emelt fővel járjon az utcán. Azt mondta, hogy "Ms. Çela az egyik legbátrabb ember, akivel valaha is találkozott", az előbújás után a fiához intézett nyilvános megszólalása pedig "az egyik legmegindítóbb beszéd volt, amelyet valaha is hallott".

Hangsúlyozottan "az amerikai társadalom értékekeinek képviseletében" a nagykövet rámutatott, hogy már nem az általa is nagyra tartott szólásszabadság része, hanem diszkrimináció, ha ellenséges és fenyegető magatartással elüldöznek lakhelyéről egy családot.

A melegellenes tüntetések épp abban a hónapban törtek ki a kis nyugat-balkáni országban, amikor az Európai Unióhoz való közeledés részeként életbe lépett a külföldi szakértőkkel közösen kidolgozott, a homoszexuálisokat is védő antidiszkriminációs törvény.

Hatter.hu

Témák