Kínai tudósok a melegházasság mellett | Háttér Társaság

Kínai tudósok a melegházasság mellett

Több vezető kínai társadalomtudós is az azonos neműek házasságának elismerését sürgeti a világ legnépesebb országában a China Daily című, angol nyelvű pekingi lap szerint.

Bár a kínai lakosság nagy többsége számára még elképzelhetetlen azonos neműek esküvője, a kínai értelmiség új generációja már fenntartásokkal fogadja azt a nézetet, hogy a házasság kizárólag férfi és nő között jöhet létre – olvasható a tekintélyes kínai újságban.

A melegjogok szószólójaként ismert Li Jin-ho (Li Yinhe) szociológusnő, aki már évek óta küzd a szexuális felszabadulásért hazájában és tanácsadóként már többször javasolta az azonos neműek házasságának legalizálását a parlamentben, újfent kijelentette, hogy Hollandia, Belgium, Kanada és a Dél-Afrikai Köztársaság példáját követve le kellene számolni a tabukkal és engedélyezni kellene a melegek házasságát Kínában is.

Hasonló álláspontot vall Csang Pej-csuan (Zhang Beichuan), Kína fő homoszexualitáskutatója is, aki szerint a melegházasság elismerése stabilabb párkapcsolatokat eredményezne az azonos neműek között és segítene megvédeni az azonos nemű szerelmespárok törvényes jogait, például az örökléshez való jogot.

A prűd és álszent, a szexualitás kérdését általában is tabuként kezelő Kínában már az is nagy eredmény, hogy elismerik a homoszexuálisok létezését és szakértők a realitásoktól nem túlzottan elrugaszkodva 40 millióra becsülik a melegek számát az 1,3 milliárd lakosú országban.

A témával kapcsolatban a China Daily megkérdezett – s ez már önmagában felér egy kisebb forradalommal a kínai médiában - egy homoszexualitását nyíltan vállaló sanghaji ügyvédet, Csou Tant (Zhou Dan), aki évek óta tartós párkapcsolatban él egy másik férfival.

Az interjúból kiderül, hogy a házasság gondolata még a meleg jogász számára is sokkolóan új lenne: "Személy szerint nagyra értékelem Li professzor bátorságát az egyenlő jogokért vívott küzdelemben, de úgy vélem, a másságot felvállalók házasodási jogaiért folytatott harc nem számol a realitásokkal" - mondta Csou, aki szerint a melegek esküvőjéhez Kínában még hosszú út vezet.

A meleg sanghaji ügyvéd szerint Kínának előbb pótolnia kellene lemaradását az antidiszkriminációs jogszabályokban, a teljes jogi környezetnek meg kellene változnia, s csak ha már a társadalom egésze elfogadta a melegeket, lehetne beszélni az azonos neműek házasságáról.

Csou szerint mégha a hatóságok most az egyik napról a másikra engedélyeznék is az azonos neműek házasságát, a melegek akkor sem mernének nyilvános esküvőt tartani, mert a közvélemény túlságosan ellenséges.

Az ügyvéd szerint a kínai melegek számára egyelőre merő vágyálom a házasság, egyelőre azzal is megelégednének, ha a más országokban élő melegekhez hasonlóan a heteroszexuális párokéval azonos társadalombiztosítási, szociális jogokat élvezhetnének.

Hatter.hu

Témák