Bárki szabadon megválaszthatja a nemét Argentínában | Háttér Társaság

Bárki szabadon megválaszthatja a nemét Argentínában

A jövőben bárki teljesen szabadon, bármiféle előfeltétel nélkül megválaszthatja a társadalmi és biológiai nemét Argentínában egy új törvény alapján, amelyet ellenszavazat nélkül fogadott el a Buenos Aires-i parlament. A transzneműek jogai terén a világ messze leghaladóbb törvénye alapján semmiféle jogi, pszichiátriai vagy orvosi procedúra nem szükséges a biológiai vagy társadalmi nem megváltoztatásához. A világon eddig egyetlen ország sem ment ilyen messzire a nemi önmeghatározás szabadságát illetően.

Az egész világon unikumnak számító gendertörvényt ellenszavazat nélkül, 55 igen szavazattal fogadta el szerda esta az argentin szenátus. Bevallottan is csak egyetlen szenátor tartózkodott a szavazástól, több mint tucatnyi inkább távollevőnek nyilváníttatta magát, semmint állást foglaljon és esetleg nemmel szavazzon a világ legliberálisabb transzneműségi törvényére.

A forradalmi törvény semmiféle orvosi követelményt nem támaszt a nemi identitás megváltoztatása elé: nincs szükség semmiféle sebészeti átalakításra, hormonkezelésre, sőt még orvosi diagnózisra sem. A világ más országban, így az Egyesült Államokban vagy Európában, fizikai és mentális orvosi vizsgálatok sorát és egy sor egyéb természetű akadályt kell leküzdeni a nemváltoztató kezelések előtt. Az argentin jogszabály egyedülló a világon abban is, hogy a hivatalos okmányokban feltüntetett nem megváltoztatásához nem szükséges az előzetes, testi nemváltoztatás, vagyis bárki bármikor a másik nemhez tartozónak nyilváníthatja magát.

Cristina Fernandez elnök kormánya egymás után hozza a vakmerő, a világon élen járó törvényeket a katolikus egyház szorítása alól felszabaduló dél-amerikai országban. Két éve Latin-Amerikában elsőként engedélyezték a melegházasságot, a közelmúltban pedig a méltóságteljes halálhoz fűződő jogról fogadtak el törvényt. Bár sok új reform csak kisebbségeket érint, az elnöknő szerint ezek alapvetőek egy demokratikus társadalomban, amely még mindig küzd az 1976-1983 közti jobboldali katonai diktatúra rémtetteinek emlékével és a római katolikus egyház paternalizmusával.

Bár a legtöbb argentin katolikusnak vallja magát, és a katolicizmus az ország hivatalos vallása, egyre kevesebben járnak templomba és a papság befolyása mostanság már nem is fogható a hajdanihoz. Az egyház annyira meggyengült politikailag, hogy a kormány inkább "hasznos ellenségnek" tekinti, semmint szavazók nagy tömegeinek befolyásolására képes erőnek. A katolikus klérus most látja kárát, hogy kibogozhatatlanul összefonódott a katonai juntával, amelynek uralma idején 30 ezer embert gyilkoltak le.

Hatter.hu

Témák