A rendőrség idén is száműzné a melegfelvonulást a belvárosból | Háttér Társaság

A rendőrség idén is száműzné a melegfelvonulást a belvárosból

A Budapesti Rendőr-főkapitányság megtiltotta a Szivárvány Misszió Alapítvány által július 7-ére, a Városliget - Andrássy út - Alkotmány utca útvonalra bejelentett felvonulást, mert úgymond a rendezvény idején a közlekedés más útvonalakon nem lenne biztosítható. A valódi cél a melegfelvonulás száműzése a belvárosból, a "látható térből" - vagyis megfosztása a lényegétől -, ezért a szervezők a Fővárosi Törvényszékhez fordulnak a döntés felülvizsgálatáért. A rendőrség betiltási próbálkozása ellen nyilatkozatban tiltakozott az Amnesty International, a Lehet Más a Politika és a Demokratikus Koalíció.

A BRFK pénteken az MTI érdeklődésére azt közölte: egy alapítvány jelentett be vonulásos rendezvényt, amely Budapest több főútvonalát érinti; a bejelentést a törvényes határidőn belül megvizsgálták. "Tekintettel arra, hogy szakvélemény szerint a bejelentett helyszíneken megtartandó vonulásos rendezvény esetén a közlekedés más útvonalon nem biztosítható, a BRFK, a gyülekezési törvény alapján, a rendezvény adott útvonalon történő megtartását megtiltotta" - írta a főkapitányság.

A Leszbikus, Meleg, Biszexuális és Transznemű (LMBT) Film- és Kulturális Fesztivál szervezői közleményükben úgy fogalmaztak: "a rendőrség nem először próbálja megakadályozni a felvonulás megrendezését, és a gyülekezési jog korlátozását idén is azzal indokolta, hogy a közlekedés más útvonalon nem megoldható". Hozzátették, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) segítségével a tiltás ellen felülvizsgálati kérelmet nyújtanak be a Fővárosi Törvényszékhez.

Az Amnesty International jogvédő szervezet közleményében megdöbbentőnek nevezte, hogy a rendőrség - arra hivatkozva, hogy a közlekedés más útvonalon nem biztosítható - megtiltotta a júliusra tervezett Meleg Méltóság Menetét. A jogvédő szervezet szerint a tiltó határozat aránytalan és megalapozatlan, nem veszi figyelembe az érintettek békés gyülekezéshez és szabad véleménynyilvánításhoz való jogát. Ezért a határozat visszavonására szólítják fel a BRFK-t, emlékeztetve arra, hogy a rendőrség tavalyi hasonló döntését felülbírálta a bíróság.

Kitértek arra: a menet tervezett útvonalán rendszeresen tartanak különböző sportrendezvényeket, tüntetéseket, "ahogy az legutóbb egy hatalmas tömeg részvételével, a kormány politikáját támogató felvonulás esetében is történt". A közlés szerint a július 7-re tervezett menetről a bejelentést a szervezők kedden tették meg, a tiltó rendőrségi határozatot pénteken kapták kézhez, és felülvizsgálati kérelemmel folyamodnak ellene a Fővárosi Törvényszékhez. A tavalyi tiltás után ugyanígy jártak el, és akkor a bíróság hatályon kívül helyezte a rendőrség határozatát - tették hozzá, megjegyezve, a menet szervezői és résztvevői a sokszínűség tiszteletben tartását, a törvény előtti egyenlőség eszméjét, valamint a szexuális irányultságon és a nemi identitáson alapuló hátrányos megkülönböztetés megakadályozásának üzenetét szeretnék népszerűsíteni. Az AI szerint a hatóságok kötelessége, hogy ezt biztonságos körülmények közötti lehetővé tegyék.

A Magyar Helsinki Bizottság szerint a melegfelvonuláson részt venni kívánóknak nemcsak gyülekezési jogát sérti, hanem súlyosan diszkriminálja is őket a rendőrség döntése, amely megtiltja a felvonulás megtartását a bejelentett útvonalon. A civil jogvédők álláspontja szerint a Budapest Pride felvonulást megtiltó határozat alapján egyértelmű, hogy "a közlekedés más úton való biztosításának lehetetlenségére" hivatkozás csak ürügy. Ezt támasztja alá, hogy a tiltó határozat ugyanazt az indokolást használja "az Andrássy út lezárása által okozott közlekedési problémák megoldhatatlanságának" bizonyítására, amelyről a Fővárosi Bíróság a múlt évi felvonulás tiltását hatályon kívül helyező döntésében már egyértelműen kimondta: nem fogadható el annak igazolására, hogy a közlekedés más útvonalon ne lenne biztosítható.

"Ha nem lenne végtelenül elkeserítő és felháborító, akár komikusnak is tarthatnánk, hogy alig néhány hónappal az Andrássy úton lezajlott százezres békemenet rendőrségi tudomásulvétele és sikeres közlekedési biztosítása után a határozat arról beszél: "1500 ember gyülekezése és a menet haladása során a keresztirányú forgalom akadályoztatva lenne. Az Andrássy út teljes forgalmát, valamint a Bajcsy-Zsilinszky út forgalmát az átvonulás teljes időszakában terelni kell, mely több órás forgalomkorlátozást jelent." Ugyanebbe a kategóriába tartozik a rendőrség aggodalma amiatt, hogy a kötöttpályás közlekedésű trolibuszokat csak "környezetvédelmi szempontok alapján korszerűtlen, nagymértékben környezetszennyező diesel meghajtású buszokkal" lehetne kiváltani - olvasható az emberi szervezet közleményében.

A közlemény szerint "az egyenlő bánásmódról szóló törvény alapján közvetlen hátrányos megkülönböztetést követ el, aki valamely személyt vagy csoportot szexuális irányultsága, vagy nemi identitása miatt kedvezőtlenebb bánásmódban részesít, mint más, összehasonlítható helyzetben lévő személyt vagy csoportot".

A Magyar Helsinki Bizottság felhívja a figyelmet, hogy az érintettek eljárást kezdeményezhetnek az Egyenlő Bánásmód Hatóságnál, vagy az egyenlő bánásmódhoz való joguk megsértése miatt személyiségi jogi pert indíthatnak, amelyben a bíróság a rendőrséget akár nem vagyoni kár megfizetésére is kötelezheti. A bizottság – a felvonulást szervező Szivárvány Misszió Alapítvánnyal egyeztetve – felajánlja segítségét azoknak, akik jogi úton szeretnének orvoslást találni az őket ért hátrányos megkülönböztetésre. További információ: Myat Kornél, Magyar Helsinki Bizottság mobil: +20/245-8771.

Az LMP szerint elfogadhatatlan, hogy a BRFK mondvacsinált okokból próbálja a polgárok szabadságjogait korlátozni. A rendőrség ott folytatja a gyülekezési joggal kapcsolatos ámokfutást, ahol tavaly abbahagyta. Az LMP szerint a BRFK tiltó határozata teljesen megalapozatlan. Nyilvánvaló, hogy számtalan, ennél nagyságrendekkel komolyabb forgalmi fennakadással járó rendezvényt engedélyeztek és tartottak már Budapesten. Ha például a hasonló útvonalon és ugyancsak hétvégén tartott Békemenet idején lehetett más útvonalon biztosítani a közlekedést, akkor a rendőrségnek nincs oka és jogalapja a jóval kisebb melegfelvonulást betiltani.

Sajnos ismét okkal feltételezhetjük, hogy a tiltó határozatba foglalt hétoldalas, a forgalmi hatásokat számba vevő szakvélemény valójában alkotmányellenes, mert a gyülekezési törvény által vizsgálni nem engedett szempontokat takar. Amikor tavaly a BRFK vezetői nem adtak engedélyt a melegfelvonulásra, a szervezők bírósági úton helyeztették hatályon kívül a döntést. Üdítő fejlemény lenne, ha a rendőrség idén inkább magától belátná, hogy nem korlátozhatja mondvacsinált okokból a polgárok szabadságjogait és engedélyezné a rendezvényt - olvasható az LMP Szabó Tímea országgyűlési képviselő az Emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság alelnöke és Dorosz Dávid országgyűlési képviselő, a Honvédelmi és rendészeti bizottság tagja által jegyzett közleményében

Tiltakozott "a kettős mérce, a szabad gyülekezés alapjogának politikai szempontú korlátozása ellen" a Demokratikus Koalíció (DK) is, amely rámutat: egy rendezvénynek a közlekedés aránytalan akadályozására hivatkozó betiltása mindig fölveti valamilyen "hátsó szándék" gyanúját, azt, hogy az elutasító határozatba ezt az indokot ahelyett írták be, hogy "elutasítjuk, mert nekünk így tetszik. A közlemény emlékeztet, hogy pontosan ugyanezen az útvonalon vonult idén januárban a Békemenet 150 ezer (sőt, a rendőrség szerint 400 ezer) résztvevője, és akkor a hatóságnak nem jutott eszébe, hogy a közlekedés más útvonalon nem biztosítható. Miért pont a melegfelvonulás néhány ezer résztvevője okozna áthidalhatatlan fennakadást a főváros közlekedésében? Ki és miért tartja ennyire fontosnak a melegfelvonulás megakadályozását, hogy ennyire átlátszó indokkal, ráadásul a tavalyi fiaskó után csaknem bizonyosra vehetően idén is sikertelenül, de megpróbálkozik a betiltásával? - teszik fel a kérdést.

A Demokratikus Koalíció tiltakozik a kettős mérce, a szabad gyülekezés alapjogának politikai szempontú korlátozása ellen. Leszögezi, hogy a törvényes keretek között megtartott rendezvényt egyetlen állami hatóságnak sincs joga megakadályozni, és kifejezi azt a reményét, hogy a benyújtott felülvizsgálati kérelemnek a Fővárosi Törvényszék – a tavalyi döntéshez hasonlóan – helyt ad, és ezúttal is hatályon kívül helyezi az elutasító rendőrségi határozatot - olvasható Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök pártjának nyilatkozatában.

Tavaly februárban a Fővárosi Bíróság hatályon kívül helyezte azt a rendőrségi döntést, amely megtiltotta a múlt év június 18-ára, a budapesti Hősök tere és az Alkotmány utca közötti útvonalra tervezett Meleg Méltóság Menetét. A döntés szerint 2010 szeptemberében a BRFK tudomásul vette a melegfelvonulás Hősök tere és Erzsébet tér közötti szakaszát, így azt később nem tilthatta meg. Az Erzsébet tér és az Alkotmány utca közötti szakaszon pedig a bíróság szerint azért lehetett átvonulni, mert a közlekedés más útvonalon is biztosítható, így a rendőrség által megállapított tilalmi ok nem állt fenn. A rendőrség előzőleg azt közölte, hogy nem betiltották a felvonulást, hanem a rendezvény módosított útvonalon történő megtartását nem engedélyezték, mert a közlekedés más útvonalon nem biztosítható.

Hatter.hu/MTI

Témák