A muszlim klérus szemforgatását leleplező festmények okoztak botrányt Pakisztánban | Háttér Társaság

A muszlim klérus szemforgatását leleplező festmények okoztak botrányt Pakisztánban

Egy ifjú herceg és a dervis édeskettesben egy perzsa festményenBlaszfémiaper fenyegeti Pakisztán vezető művészeti egyetemét, mert annak folyóiratában muszlim papokat homoerotikus jelenetekben ábrázoló festmények jelentek meg. A fundamentalisták dühödt támadásai miatt a lahore-i National College of Arts már bezárta kortárs művészeti és kulturális folyóiratát, a botrányszám minden példányát visszavonta a kereskedelmi forgalomból, feloszlatta a szerkesztőbizottságot, sőt megszüntette azt a tanszéket is, ahol a "felelősök" dolgoztak, ennek ellenére jelenleg bíróság vizsgálja, indítsanak-e istenkáromlási pert a festmény alkotója, a folyóirat szerkesztősége és az egyetem vezetője ellen.

A liberalizmus pakisztáni bástyájának számító egyetem folyóirata, a Journal of Contemporary Art and Culture a nyár folyamán publikált egy sorozatot Muhammad Ali festőművész olajképeiből, köztük kettő olyant, amely muszlim papok homoerotikus vonzódását sugallják ifjak iránt.

Az Imára hívás című olajfestményen egy pap és egy félmeztelen fiatal fiú ül egy kanapén. Míg az imám rózsafüzésrt morzsolgat az ujjai közt, az ifjú csábítóan hátradől, kezét a feje mögött összekulcsolva. Mumtaz Mangat, az istenkáromlási pert kezdeményező ügyvéd szerint a kép azt sugalmazza, hogy a pap "örömét leli" a fiúban, mielőtt imára hívná az embereket. A másik botrányképen ugyanez az imám egy muszlim szentély előtt hever, egyik kezében Paulo Coelho brazil író egyik regényét tartva, miközben a másikkal meggyújt egy cigarettát egy fiatal fiúnak. A jelenetben látható egy másik, pucér fiú is, aki pap lábánál ül, combját úgy egymásra vetve, hogy nemi szerve rejtve maradjon.

A festményeket kísérő esszé szerint Muhammad Ali képei "szándékosan, erőszakosan profánok, hogy kihívást intézzenek a pakisztáni társadalomban elterjedt homofób hiedelmek ellen". A szerző, Aasim Akhtar iszlamabadi műkritikus szerint az alkotó a klérus hatalmának és képmutatásának kritikája által újrafogalmazza az istenhitet.

Noha a képekben semmi új nincs, hasonló, ennél egyértelműbb homoerotikus ábrázolások maradtak fenn a középkorból is a muszlim klérusról, sőt pár éve kiderült, hogy a pakisztáni papneveldékben széles körben elterjedt a Korán-növendékek szexuális kihasználása, az "istenkáromló" képek láttán iszlámista szervezetek felszólították az egyetemet, hogy kérjen bocsánatot és vonja vissza a folyóirat összes számát. Az egyetem tanári karának tagjai erőszakkal fenyegető üzeneteket kaptak.

A muszlim papok homoszexualitását sugalló festmények ürügyén indított gyűlölethadjárat csak egy újabb tünete a Pakisztánban is terjedő, a társadalmat egyre inkább terrorizáló fundamentalizmusnak.

Hatter.hu

Témák