A melegházasság engedélyezésével tabudöntögető lehet Francois Hollande francia szocialista elnökjelölt | Háttér Társaság

A melegházasság engedélyezésével tabudöntögető lehet Francois Hollande francia szocialista elnökjelölt

Richard Descoings A francia elnökválasztás esélyesének számító Francois Hollande a közelmúltban megerősítette, hogy amennyiben megválasztják, a parlament "legkésőbb 2013 tavaszán" elfogadja a homoszexuálisok házasságának engedélyezéséről szóló törvényt. A jelenlegi államfő, Nicolas Sarkozy és a kormányzó jobbközép továbbra is ellenzi a javaslatot. Azonban a köztársasági elnök baráti köréhez tartozó Richard Descoings-nak, a párizsi elitegyetem, a Sciences Po igazgatójának New Yorkban, rejtélyes körülmények között bekövetkezett halála rávilágított arra, hogy a francia média még mindig prüdériával kezeli a politikai elit szemében "szégyellnivalónak" tartott homoszexualitás kérdését.

Descoings halálhíre kapcsán a francia lapok elsősorban arról írtak, hogy az 53 éves professzor 16 év alatt nemzetközi rangra emelte és modernizálta a tekintélyes intézményt, amelyet ösztöndíjakkal megnyitott a hátrányos helyzetű, arab és afrikai származású fiatalok előtt. Ez utóbbiak többsége könnyes szemekkel emlékezett meg a francia televíziókban a nagy tiszteletben álló igazgatóról. Arról már csak szűkszavúan számolt be a francia sajtó, hogy a kettős életet élő Descoings úgy halt meg, mint egy rocksztár: az egyik manhattani szálloda hetedik emeleti szobájában meztelen holtteste körül üres üvegeket és antidepresszáns gyógyszerek dobozait találták, számítógépén - amelyet feltehetően kidobott az ablakon - meleg társkereső oldalakat böngészett halála előtt. Tanúk szerint a reggeli órákban két fiatal fiú is járt nála a szobában, de erőszakra utaló nyomokat nem találtak a rendőrök.

Az angolszász médiában evidenciaként kezelt, egyik leglényegesebb információt a francia lapok és televíziók elhallgatták: homoszexuális volt. Az interneten ugyanakkor franciául is lehet arról olvasni, hogy a magát egyszer viccből a "Sciences Po legnagyobb buzijának" nevező provokatív professzor tudatosan alakította ki imázsát Párizsban: miközben az egyik állami nagyvállalat szintén ismert vezetőjével élt homoszexuális kapcsolatban, 2004-ben elvette helyettesét, Nadia Marikót, egy kétgyermekes anyát. Ismerősei szerint Descoing magánemberként soha nem tagadta homoszexualitását, ugyanakkor felháborodásának adott hangot és összeesküvésről beszélt, amikor arra a Le Monde című napilap egyik cikkében utalt.

A rue89 baloldali internetes portálon Didier Lestrade író, a homoszexuálisok jogaiért küzdő Act Up civil szervezet egyik alapítója szerint a havi 27 ezer eurós állami fizetésből élő Descoings - aki Sarkozy elnök személyes tanácsadója volt - is felelős azért, hogy az olyan kérdésekben, mint a homoszexuálisok házasságának engedélyezése vagy a homofóbia elleni harc, Franciaország legalább tíz évvel le van maradva a szomszéd országokhoz képest. A francia nemzetgyűlésben nincsenek homoszexualitásukat vállaló képviselők, ahogy a vezető politikusok vallása sem ismert és egészségi állapotukat is általában eltitkolják. "A hatalom Franciaországban fehér bőrű, hímnemű, egészséges heteroszexuális" - fogalmaz Lestrade. Szerinte sem a jobb, sem a baloldal nem akarja őszintén támogatni a látható kisebbségeket, amelyeket viszont a többségi társadalom csak akkor fog elfogadni, ha azok nyíltan vállalják identitásukat és annak elfogadásért maguk is harcolnak.

Egy januári felmérés szerint a franciák 63 százaléka támogatná a homoszexuálisok házasságának engedélyezését, amely egyébként évek óta szerepel a Szocialista Párt programjában. A május 6-i elnökválasztáson nagy esélyesnek számító baloldali jelölt, Francois Hollande, a Tetu című homoszexuális magazin márciusi számában megjelent interjúban ígértet tett arra, hogy átviszi a törvénytervezetet a parlamenten. "Tudom, hogy (megválasztásomat követően) az első hónapokban a parlament elsősorban a pénzügyi program részleteivel fog foglalkozni, ezért inkább őszinte leszek: ha végre igazi vitát akarunk, akkor jobb, ha 2013 elején kezdjük el és tavasszal be is fejezzük" - mondta a szocialista politikus.

A jobboldal jelöltje, Nicolas Sarkozy államfő azonban továbbra is ellenzi a javaslatot. A Le Figaro magazinban februárban megjelent interjúban elismerte, hogy "egy család állhat egy anyából és egy apából, két apából vagy akár két anyából". A választási kampány finisében azonban, a hét elején a France Inter rádiónak nyilatkozva már leszögezte, hogy ha újjáválasztják, nem fogja megreformálni a családjogi törvényt, mert számára "a család egy apából és egy anyából áll, nem pedig két apából vagy két anyából. (MTI)

Témák