A korábbinál nyugodtabb légkörben zajlottak le az első kelet-európai melegfelvonulások | Háttér Társaság

A korábbinál nyugodtabb légkörben zajlottak le az első kelet-európai melegfelvonulások

A korábbinál kevésbé ellenséges légkörben között zajlottak le szombaton az idei első melegfelvonulások három kelet-európai fővárosban, Varsóban, Rigában és Ljubljanában. A lengyel fővárosban felvonultak belorusz melegek is, akik saját hazájukban még nem tarthatnak pride-ot. Ljubljanában "Előre a középkorba" mottóval tartották a parádét, utalva arra, hogy egy népszavazáson vereséget szenvedett a meleg párok jogait bővítő új családjogi törvény. A lengyel és a lett fővárosban is erős rendőri készültséggel tartották meg az idei gay pride-ot, bár a korábbi évekhez képest most sokkal sokkal kevesebb ellentüntető próbálta megzavarni a békés menetet.

Varsóban becslések szerint 2500-an vonultak végig a fő sugárúton, a Marszalkowskán, transzvesztitákkal, színes lufikkal és néhány mozgó emelvénnyel, amelyekről techno- és popzene szólt. Két mozgó emelvényt kis melegbarát pártok állítottak ki. Sokan a mozgó emelvényekről harsogó zenére táncolva meneteltek.

A varsói felvonuláson ott volt mintegy 20 résztvevő a szomszédos Fehéroroszországból is, ahol októberre terveznek melegfelvonulást Minszkben. A belorusz résztvevők "Inkább vagyok meleg, mint diktátor" feliratú transzparenssel vonultak, utalva arra, hogy az ország tekintélyelvű vezetője, Alekszandr Lukasenko a bevallottan meleg Guido Westerwelle német külügyminiszterre célozva nemrég nyilvánosan kijelentette, hogy "inkább vagyok diktátor, mint homoszexuális".

Mintegy négyszázan dacoltak az esővel és a jégesővel Rigában, ahol amerikai diplomaták, köztük Judith Garber nagykövet is ott volt a menetben szolidaritása jeleként. "Az emberi jogokat mindenkit megilletnek, szexuális irányultságától függetlenül. Ezért mi az lmbt emberek támogatásaképpen mindenütt ott vagyunk a menetben, Lettországban, a Baltikumban, Európában, az egész világon" - mondta az amerikai nagykövet.

Az Egyesült Államok lengyelországi nagykövete, Lee Feinstein elutazása miatt nem tudott részt venni a varsói felvonuláson, de tíz másik nyugati ország nagykövetségével együtt szolidaritásáról biztosította a felvonulókat. Varsótól eltérően viszont Rigában a kormány is képviseltette magát a rendezvényen, Edgar Rinkevics külügyminiszter személyében.

A szlovén fővárosban, Ljubljanában "Előre a középkorba" mottó jegyében tartották a színpompás menetet, arra utalva, hogy a vallásos és konzervatív körök nyomására tartott márciusi népszavazáson elbukott az előző, balközép kormány által tető alá hozott új családjogi kódex, amely majdnem teljesen egyenjogúsította volna a meleg párokat a házastársakkal.

A 12. ljubljanai gay pride zárórendezvénye mintegy 400 résztvevőt vonzott a belvárosi Kongresni térre. A tömeghez beszédet intézett Zoran Janković főpolgármester, aki azon tűnődött, "honnan ez a rengeteg gyűlölet". A város első embere kiállt a leszavazott családjogi törvény mellett, és azt jósolta, hogy az előbb-utóbb hatályba lép.

Teo Radetić, a szervezők szóvivője szerint ez volt Szlovéniában az eddigi legnagyobb melegparádé, amelyre eljöttek sokan olyanok is, akik maguk nem melegek. Radetić ugyanakkor kijelentette: a családjogi törvény elutasításával Szlovénia idén hátrafelé tett egy lépést az emberi jogok terén. "Ahelyett, hogy progresszív, toleráns és jólétcentrikus lenne, államuk kezdi megosztani az embereket. A középkor felé haladunk, ahol csak keveseknek voltak jogaik" - mondta.

Hatter.hu

Témák